Skip to content

Wolontariat

Uczniowie i nauczyciele Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli aktywnie uczestniczą w organizacji pomocy dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy. Przybywający na Śląsk potrzebują praktycznie wszystkiego…

Do punktu zbiórki w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przekazaliśmy: śpiwory, apteczki, środki higieny osobistej dla dzieci i dorosłych, wodę mineralną, nowe ubranka dla dzieci, żywność.

Do punktu zbiórki w Szkole Podstawowej nr 5 dostarczyliśmy: czajniki elektryczne, przedłużacze, latarki, baterie, papier toaletowy, ręczniki papierowe, żele pod prysznic, mydła do rąk.

Do punktu zbiórki organizowanej przez Zakon Kawalerów Maltańskich w Katowicach przekazaliśmy: pościel, środki opatrunkowe, środki higieny osobistej, artykuły spożywcze i słodycze.

Do Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK w Chorzowie Starym, gdzie zostali rozlokowani uchodźcy, regularnie przekazywaliśmy żywność oraz środki czystości.

Organizowaliśmy zbiórki żywności oraz pełniliśmy dyżury zapewniając wsparcie dla osób przebywających na terenie Zespołu Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie.

Szanowni Rodzice składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy otworzyli swoje domy dla uchodźców i przyjęli ich. Dziękuję także uczniom i Radzie Samorządu Uczniowskiego za sprawne przeprowadzenie zbiórki.

Pamiętajmy – dobro zawsze wraca.

Dyrektor szkoły Krystian Biadacz


W lutym 2022 r. cała Polska została sparaliżowana wiadomością o inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada, Ukrainę. Niedługo potem magazyny organizacji charytatywnych min. w naszym województwie, pękały w szwach od darów. To wskazuje na głęboką empatię jaką potrafimy okazać potrzebującym jako naród.

Nasze technikum również nie pozostało obojętne.

W pierwszej kolejności wspieraliśmy indywidualnie Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie dowożąc najbardziej potrzebne rzeczy jadące następnie na front. W kolejnym miesiącu dołączyliśmy jako szkoła do zbiórki organizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Jednak najszerzej zakrojoną akcją były cotygodniowe dyżury wolontariuszy z naszej szkoły, głównie nauczycieli, w Zespole Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie. W tamtejszej szkole, na sali gimnastycznej, przebywali uchodźcy, którzy musieli ewakuować się z zagrożonych terenów w pierwszych tygodniach wojny. Chwilami liczba lokatorów dochodziła do setki. Nietrudno wyobrazić sobie, że ludzie Ci potrzebowali wsparcia organizacyjnego, logistycznego, materialnego, ale chyba najbardziej bliskości drugiego, życzliwego człowieka…

Pomoc na miejscu, w weekendy trwała kilka miesięcy, następnie większość uchodźców została rozlokowana w chorzowskich mieszkaniach oraz w Śląskim Oddziale Okręgowym PCK w Chorzowie Starym.

Mimo iż każdy z nas chciałby usłyszeć, że wojna się wreszcie skończyła, takiej perspektywy nie widać, dlatego nasze technikum nie przestaje organizować zbiórek finansowych czy rzeczowych wśród uczniów i nauczycieli zaopatrując uchodźców w aktualnie brakujące produkty. Chyba wszyscy czujemy, że tak trzeba.


Wigilia Pod Mychą

Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, dzieci ze świetlicy środowiskowej „Pod Mychą” w Chorzowie Batorym zostały obdarowane prezentami gwiazdkowymi. Z informacji od pracowników świetlicy wiemy, że wszystkie dzieci miały dużo radości z otrzymanych prezentów, stąd też ogromna wdzięczność płynąca do wszystkich darczyńców i osób bezpośrednio zaangażowanych w akcję! Dziękujemy i życzymy Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia! W ostatnich latach wolontariat działał w następujących obszarach:

  • W porozumieniu z Radą Samorządu Uczniowskiego przeprowadziliśmy zbiórki na cele charytatywne
  • Usprawniliśmy segregację śmieci na terenie szkoły (dziękujemy Dyrekcji za zrozumienie i zakup kolorowych koszy na śmieci)
  • Wolontariusze starają się pomóc uczniom z problemami edukacyjnymi, szukając dla nich nauczycieli i koleżanek/kolegów chętnych do udzielenia korepetycji
  • Nawiązaliśmy kontakty ze schroniskami dla zwierząt
Skip to content