Bałkany

Z okazji 10-lecia nadania naszej szkole imienia Nikoli Tesli, w dniach 20-26 marca 2023 roku, wybraliśmy się na wycieczkę do Serbii i Chorwacji. Odwiedziliśmy wiele miejsc związanych z życiem i działalnością naszego Patrona, a przy tym świetnie się bawiliśmy.

Next

Belgrad

Późnym poniedziałkowym wieczorem rozpoczęliśmy naszą bałkańską przygodę. Po długiej podróży, rankiem przywitaliśmy Belgrad. Pierwszym etapem zwiedzania stolicy Serbii była twierdza Kalemegdan, skąd rozpościera się piękna panorama na ujście Sawy do Dunaju. Deptakiem Kneza Mihajla przeszliśmy pod budynek Teatru Narodowego i Muzeum Narodowego. Odwiedziliśmy muzeum naszego patrona Nikoli Tesli, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych eksponatów. Poznając uroki stolicy Serbii przeszliśmy najruchliwszym placem miasta Slavia do Cerkwi Świętego Sawy, uznawanej za największą cerkiew na Bałkanach.

Next

Zagrzeb

Po nocy spędzonej w hotelu w Nowym Sadzie, w trzecim dniu pobytu, dotarliśmy do kolejnej stolicy – stolicy Chorwacji – Zagrzebia. Na początku w Muzeum Techniki mieliśmy okazję zobaczyć, jak odbywa się bezprzewodowy transfer energii. Następnie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca Zagrzebia: Plac Bana Josipa Jelačića, Gradec – Górne Miasto, Plac św. Marka, Kamienną Bramę i Kapitol z Katedrą WNMP. Wieczorem, podczas kolacji, próbowaliśmy bałkańskich przysmaków.

Next

Rijeka

Następnego dnia wyruszyliśmy nad morze, do Rijeki, która w 2020 roku była Europejską Stolicą Kultury. Miasto obfituje w niezliczone atrakcje i urokliwe miejsca, nazywane jest przez wielu chorwackim Saint Tropez lub małą Wenecją. Miasto słynie przede wszystkim z kościoła św. Eufemii oraz artystycznej ulicy Grisini. Zwiedziliśmy tam także Muzeum Torped. To właśnie tutaj, w Rijece, powstała pierwsza torpeda na świecie. Późnym popołudniem odpoczywaliśmy już nad Adriatykiem na plaży w pobliżu naszego hotelu w Crikvenicy.

Next

Smiljan

Piątego dnia odwiedziliśmy muzeum znajdujące się w domu rodzinnym Tesli w małej chorwackiej wiosce Smiljan. Tutaj 10 lipca 1856 roku urodził się i wychowywał młody Nikola. Jego ojciec, duchowny prawosławny, chciał, aby Nikola również został duchownym, jednak na skutek nacisku miejscowego nauczyciela, który zdobył stypendium dla Nikoli, został on ostatecznie wysłany na studia inżynierskie na Politechnikę do Grazu. Po południu mieliśmy okazję pospacerować w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, wśród pięknych połączonych ze sobą jezior krasowych, które leżą w górskim terenie na wschodnim skraju Gór Dynarskich.

Next

Postojna

Ostatniego dnia wyprawy, w drodze powrotnej, pojechaliśmy do Słowenii. W pobliżu miasta Postojna znajduje się jedna z największych jaskiń na świecie, licząca ok 2 mln lat i blisko 20 km długośći. Została wydrążona w skałach przez rzekę Pivkę (dopływ Ljubljanicy). Starym korytem tej rzeki przebiega trasa turystyczna. Zjechaliśmy kolejką wąskotorową w głąb jaskini Postojnej. Zadziwiające formy skalne, wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktyty, stalagmity czy kurtyny skalne zapisały się w naszej pamięci i umiliły drogę powrotną.

Next

Dzięki tej wyprawie lepiej poznaliśmy życie oraz wynalazki naszego Patrona. Mogliśmy również doświadczyć ich działania na własnej skórze. Każdy z nas wrócił do domu w świetnym humorze oraz z nowym bagażem doświadczeń.

Next

Film z wyprawy